[2 w 1] Rywalki | Elita ~ Kiera Cass


Życie Amercy w jednej chwili wywraca się do góry nogami. Wybrana spośród tysięcy kandydatek, zostaje wysłana do pałacu, gdzie staje w rywalizacji o serce księcia Maxona. Udział w Eliminacjach to marzenie wielu dziewcząt, lecz America nie jest szczęśliwa. Bo mimo iż tuż przed wyjazdem sytuacja z Aspenem się jeszcze bardziej skomplikowała, dziewczyna ciągle go kocha. Czy istnieje w ogóle możliwość, że Maxon także zagości w jej sercu? Czy dziewczyna stanie do rywalizacji i zacznie walczyć o koronę i księcia?

Książki Rywalki i Elita przeczytałam od razu po sobie, dzień po dniu i nie widzę sensu pisania osobnych recenzji, ponieważ te powieści praktycznie niczym się od siebie nie różnią. Obie opowiadają historię Americy żyjącej w pałacu, a akcja Elity rozpoczyna się w miejscu, gdzie skończyły się Rywalki.

Fabuła opiera się głównie na wątku Eliminacji. Jest on wyjątkowo banalny i prosty, łatwo jest domyślić się jak potoczą się losy kandydatek - które odpadną, a które pozostaną dalej w grze. Ważny i wyjątkowo rozwinięty jest wątek miłosny - w końcu jest on ściśle powiązany z wątkiem głównym, bowiem eliminacje mają na celu wyłonienie kandydatki na żonę księcia Maxona. Jak można się domyślić nasza główna bohaterka jest w centrum wszystkiego. I szybko zaczyna się gubić w grze, którą miała zamiar prowadzić. Oczywiście po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron Rywalek można domyślić się, w co wplącze się America i jak to wpłynie na jej relacje nie tylko z pozostałymi kandydatkami, ale i wszystkimi osobami przebywającymi w pałacu...
Mimo to książki czyta się jednym tchem i nie myśli nad ich przewidywalnością i schematycznością. To typowe dystopie dla młodzieży, które powinny zachwycić (lub przynajmniej zadowolić miłośników) miłośników takich klimatów... chociaż osoby stroniące od książek z trójkątami miłosnymi powinny jednak zrezygnować z lektury tej serii.

Bohaterów jest co nie miara, jednak tak naprawdę prawie wszyscy zlewają się z tłem. Prym wiodą America, Aspen i Maxon - ich poznajemy najlepiej - jednak nawet i oni są mało wyraziści. Nie jest to jednak problemem, by móc kibicować któremuś z shipów (#teamMaxon ♥) czy zapałać sympatią do niektórych postaci drugoplanowych. Przykładem może być Marlee, o której gdy tylko czytałam, czułam takie ciepło w środku i cieszyłam się, że mimo wszystko w tym świecie występują tak przyjazne i sympatyczne osoby.

Urocze, intrygujące, banalne, przewidywalne i wciągające - takie są dwa pierwsze tomy serii Selekcja. I choć mają one wiele mankamentów, to przypadły mi do gustu i nie mogę doczekać się chwili, gdy w moje ręce wpadnie Jedyna. Myślę, że seria ta to obowiązkowa lektura dla miłośników powieści takich jak Igrzyska śmierci, Klejnot czy Czerwona królowa, bowiem Selekcja to typowa opowieść o miłości, nadziei i prawdzie, umieszczona w nieco brutalnej (choć słabo opisanej) wizji przyszłości stworzonej przez Kierę Cass.

Autor: Kiera Cass
Tytuł oryginalny: Selection | The Elite
Tytuł polski: Rywalki | Elita
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczorowska 
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 5 lutego 2014 | 21 maja 2014
Moja ocena: 7/10

Komentarze

  1. Cała seria wydaje się bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podobają mi się okładki tej serii. Od jakiegoś czasu planuję po nią sięgnąć, ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałam już dwa podejścia do tej serii i za każdym zostawałam zniechęcona. Nie zamierzam więc sięgać po nie więcej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie posta. Każda aktywność na blogu, każde wyświetlenie, komentarz, polubienie na facebooku motywuje mnie do dalszego działania i robienia to co kocham :)