Loki, gość od brudnej roboty. To właśnie ja... I nie musisz klaskać - Kłamca 1. Cyngiel niebios ~ Jakub Ćwiek

Kłamca vel Loki to postać dobrze znana wszystkim miłośnikom kultury popularnej. Od lat z postaciami nordyckiej mitologii możemy spotkać się w produkcjach m.in. firmy Marvel Studios. Biorąc pod uwagę te okoliczności, Jakub Ćwiek miał trudne zdanie do wykonania - przekonanie czytelników do swojej wersji tego przystojnego, nordyckiego boga. Jak się okazało, poradził sobie brawurowo!

Bóg nie istnieje. Światem zarządzają aniołowie, na usługach których jest Kłamca. W kontrowersyjny sposób rozwiązuje on sprawy niemożliwe do rozwiązania przez aniołów. W końcu kto pozbędzie się niewygodnych bożków, chcących nieco narozrabiać na Ziemi, jeśli nie zrobi tego potrafiący zmieniać postać, nordycki bóg ognia i kłamstwa?

Kłamca jest zbiorem kilku intrygujących opowiadań, luźno powiązanych ze sobą poprzez
postać głównego bohatera - Lokiego. Opowiadania w mniej lub bardziej groteskowy sposób przedstawiają historię nordyckiego boga, który na różne sposoby próbuje poradzić sobie z zadaniami wyznaczonymi mu przez archanioła Gabriela. Dzięki tej formie przedstawienia historii, książkę czyta się szybko. Czytanie ułatwia także dynamiczna akcja oraz duża ilość dialogów. Opowieść jest wciągająca, a jednocześnie napisana w tak prosty sposób, że wystarczy zacząć czytać Kłamcę, a mamy wrażenie, że już po chwili przewracamy ostanie karty powieści. 

Fabuła jest mieszaniną różnych mitów i mitologii. Autor nie stronił od czerpania inspiracji z wielu źródeł. W umiejętny sposób połączył ze sobą postaci pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Mitologię słowiańską zmieszał z wierzeniami chrześcijan, dodał do tego nutę mitologii nordyckiej a nawet egipskiej. Nadał bogom i różnym magicznym stworzeniom nowe cechy, przedstawił ich nie tylko w majestatyczny, ale i ludzki sposób, dodając do tego odrobinę czarnego humoru czy groteski. 
Nie sposób nie zauważyć, że Ćwiek zrobił to bardzo umiejętnie. Bohaterowie są prawdziwi w tym co mówią czy robią, nie czuć od nich fałszu. Potrafią wzbudzić w czytelnikach różnego rodzaju emocje. Często jest to zdziwienie czy szczery śmiech. Zdarza się także, że wzbudzają sympatię oraz współczucie. 

Miłośnicy głębokich analiz psychologicznych rodem z powieści Dostojewskiego mogą być zawiedzeni, jednak ci liczący na przyjemną, zabawną i oryginalną opowieść o nieziemsko przystojnym bogu kłamstwa, który nie stroni od magicznych przekrętów, uwielbia irytować innych, a jednocześnie gdzieś pod grubą skorupą skrywa coś więcej niż ironiczne, wulgarne teksty odłożą tę książkę z uśmiechem na twarzy i wielkim pragnieniem poznania dalszych losów Kłamcy.

Za możliwość poznania opowieści dziękuję serdecznie wydawnictwu Sine Qua Non! ♥
Książkę znajdziecie również na portalu CzytamPierwszy.pl

Autor: Jakub Ćwiek
Tytuł polski: Kłamca 1. Cyngiel niebios
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 17 listopada 2018
Moja ocena: 8/10 

Komentarze

 1. Zaciekawiłaś mnie tą książką, może po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo i naprawdę warto ją przeczytać! :D

   Usuń
 2. Mnie jakoś nie ciągnie do tej pozycji :c
  http:/whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki, które nawiązują do mitologii - jeszcze mnie nie zawiodły. Ponadto wspominasz o analizie psychologicznej, co również w literaturze doceniam. Książka jak najbardziej mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jest to za bardzo moja bajka. Szkoda, że okładka taka dość, hmmm, dziwna;) Myślałam, że to jakaś biografia muzyka, czy coś w ten deseń;D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach książki autora i tę również chcę przeczytać. Jestem ciekawa czy mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię twórczość autora :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się ten miks kręgów kulturowych

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie posta. Każda aktywność na blogu, każde wyświetlenie, komentarz, polubienie na facebooku motywuje mnie do dalszego działania i robienia to co kocham :)